Coleman ISD Head Start Currently Accepting Applications

The Coleman ISD Head Start program is currently accepting applications for children 3 years of age.  Head Start is a Pre-K program that partners with CISD and is designed for low income families.  The daily program is taught by certified teachers and is aimed to give children a “Head start on life and education!”
For more information, contact CISD at 325-625-3546 or the ESC Region 15 Head Start office at 325-658-6571.

Coleman Elementary School Goes to UIL

<strong>Coleman Elementary School Goes to UIL</strong>

UIL Participants in the picture from left to right
Bottom: KJ Shivers, Brooke Dela Rosa, Julia Groff, Adelynn Thompson, Paisley Rae, Kateland Martin, Andrea Phillips, Hunter Edington, Leah Vanpelt, Addison Morrison, Lexi Foster, Logan Jenkins
Middle: Laurna Low, Catherine Taylor, Brittney Gutierrez, Jaylie Steffey, June Deramus, Ceairah Eldred, Darren Hurtado, Jett Black, Cheyenne Beaty, Carter Fritsch, Dylan Walker, Eternity Cifuentes, Noah Mendoza, Owen Zhu
Top: Kenlie Castleberry, Shelby Vanpelt, Savannah Yockey, Hannah Smith, Brayden Baldwin, Aiden Hernandez, Kelan Sikes, Brody Bland, Devyn Bledsoe, Shayla Griffin, Chaney Rosales, Alana Young, Amber Chambers

We are so proud of all of our CES UIL participants! They worked hard and represented Coleman well!

Panther Creek FFA at Big Country District FFA Banquet

<strong>Panther Creek FFA at Big Country District FFA Banquet</strong>

Panther Creek FFA was represented by nine students at the Big Country District FFA Banquet, held at Clyde High School on December 5.


There were approximately 250 students and guests in attendance that were served a barbeque meal and FFA members were honored for their accomplishments throughout the year.

Panther Creek was recognized as fifth place in the Sweepstakes at the District LDE.  Avery Ball represented Panther Creek as a Big Country District FFA officer and was part of the program for the evening.

Those attending were (back):  Allen Pricer, Gracie Cole, Avery Ball, Emily Hoelscher, and Austin Sternadel.  (front):  Lillian Milligan, Haley Barnett and Sarita Short.

Panther Creek Fire Safety

Panther Creek students Javian Parra and Caleb Hinton pose with Coleman Firefighters after their presentation on fire safety.  Also pictured is South Coleman County Volunteer Fire Chief, Rick Jennings.

Panther Creek Fire Safety

Panther Creek High School Charcoal Art Projects

Panther Creek High School Charcoal Art Projects

Front: Canyon Jackson, Lupe Campbell, Cassandra Alonzo, Kaeli Kading, Cody Tovar

Back: Juan Avila, Donald White, Allen Pricer, Brayan Avila

CJHS October Students of the Month

CJHS October Students of the Month

Members of the Coleman Junior High School chapter of the National Junior Honor Society recently voted on students of the month for October. To be considered for student of the month, a student must be nominated by his or her teachers. Students must be hard workers, have passing grades, act respectfully to teachers and peers in the classroom and in the hallway, and exhibit good behavior when involved in extra-curricular activities.

5th grade girl: Katy Elder
5th grade boy: Jacob Ramirez
6th grade girl: Bethany Jones
6th grade boy: Dayden Hunter
7th grade girl: Shauna McCambridge
7th grade boy: Denver Hunter
8th grade girl: Hannah Rose
8th grade boy: Jacob Hohmann
 

read more

Coloring Book Drive

Coloring Book Drive

The Coleman High School MAD (Make A Difference) Project would like to thank everyone for supporting our coloring book drive.

Because of your generosity, 412 coloring books will be delivered to Cook Children’s Hospital.  We appreciate your thoughtfulness.

Panther Creek CISD Honor Roll

ELEMENTARY

A Honor Roll

1st grade: Vanessa Avila, Dallas Blevins, Bridget Fisher, Mia Guerrero, Brant Northway and William Taylor.

2nd grade: Mia Armendariz, Riley Ball and Ezra Jackson.

A-B Honor Roll
1st grade: Jasen Ferguson, Kacie Robinson, Lauren Robinson and Elisabeth Turner.

2nd grade: Colton Cozart, Samantha Reutter, Trinity Robinson, Lydia Roman and Alexis Turner.

3rd grade: Addilyn Dawson, Mckenzie Hamon, Dani Williams and Zane Winford.

4th grade: Cadence Findley and James Tapia

5th grade: Daniel McMahon

JUNIOR HIGH

A Honor Roll

6th grade: Jessie Everett and Sierra White

8th grade: CJ Black

A-B Honor Roll
6th grade: Thad Hinds, Cathleen Turner, Haylee Triplitt and Alexis Yarbrough

8th grade: Kylee Campbell and Faith Goins.

HIGH SCHOOL

A Honor Roll

9th grade: Haley Barnett

10th grade: Matthew Morris

12th grade: Cassandra Alonzo, Brogen Farries, Kaeli Kading, Lane Kennedy, Allen Pricer, Sarita Short and Cody Tovar.

A-B Honor Roll
9th grade: Monica Ceniceros, Caleb Hinton, Glenda Parra and Austin Sternadel.

10th grade: Gracie Cole, Canyon Jackson, Dakota Sternadel, Ethan Straach, Alexander Torres and Stetson Woodcox.

11th grade: Eileen Alonzo, Guadalupe Campbell, Hayes Harper, JC McDonald and Javian Parra

12th grade: Christina Faries and Caleb Salewsky

Panther Creek CISD Perfect Attendance - 1st 6 weeks

Cason Ainsworth, Arath Armendariz, Karim Armendariz, Mia Armendariz, Ashley Avila, Brayan Avila, Juan Avila, Vanessa Avila, Marlen Avila Rodriguez, Avery Ball, Riley Ball, Devon Beal, CJ Blick, Paige Butts, Jonathan Ceniceros, Kaylee Cobb, Bradley Croft, Ethan Croft, Addilyn Dawson, Jessi Everett, Brogen Faries, Jasen Ferguson, Cadence Findley, Hayes Harper, Nevaeh Henderson, Haidon Hinds, Emma Hubach, Canyon Jackson, Ezra Jackson, Jenna Jamison, Dylan Matheny, JC McDonald, Daniel McMahon, Nathan McMahon, Adrian Mendoza, Benjamin Olivares, Allen Pricer, Kacie Robinson, Lauren Robinson, LLuke Roman, Caleb Salewsky, Gary Sikes, Anna Sternadel, Austin Sternadel, Jonathan Sternadel, Callie Strickland, Landen Stuart, William Taylor, Sophie Thacker, Arena Turner, Elisabeth Turner, Elaina Wall, Ryan White, Sierra White, Dani Williams, Dawson Williams, Dylan Williams, Tegan Windham and Mckenzie Yarbrough.

CHS Perfect Attendance - 1st 6 weeks

9th Grade: Caden Amos, Virginia Arnold, Joshua Barkemeyer, Cody Beaty, Kenley Burkey, Danny Deleon, Jenna Deramus, Baylie Diaz, Jacob Diaz, Daisy Garza, Dylan Gibney, Blake Greaves, Gabrielle Guerrero, Jhordan Gutierrez, Kirah Holloway, Jessica Kyser, Cristian Martinez, Edgar Nunez, Brittany Olinger, Terra Reed, Gage Sikes, Skyler Squyres, Latara Strawbridge, Alyssa Thomas and Bradly Wright.

10th Grade: Haley Bales, Evan Bedell, Jessie Bedell, Dafni Chacon, Digna Diaz, Angel Hussien, Bradley Jennings, Jorge Jimenez, Cassidy Longley, Jorden Navarro, Averi Ransberger, Prince Stewart, Trinity Toothaker and Ashley Wardlow.

11th Grade: Jett Allen, Joey Amador, Priscilla Barrios, Anna Baum, Brendon Camp, Charles Crockett, Becca Dobbins, Blake Emanuel, Summer Flores, Carlos Granados, Terren Holloway, Memorie Jenkins, Christopher Lawhon, Alex Low, Xavier Nunez, Kristen Palacio, Jason Patrick, Gregory Rhodes, Joshua Richards, Austin Rosales, Desiree Runyan, Israel Sanders, Shelbi Stephenson, Jonathan Stewart and Devin Taylor.

12th Grade: James Arnold, Robert Balderas, Neil Bhakta, Josue Cruz, Keira Dewey, Alexa Diaz, Saul Garza Munoz, Cadence Gentry, Quinton Hammonds, Casey Jewell, Richard Rosales, Annalissa Sanchez and Christain Sanders.

CHS 1st 6 weeks Honor Roll

A HONOR ROLL

9th Grade: Caden Amos, Virginia Arnold, Jenna Deramus, Baylie Diaz, Jacob Diaz, Sadie McCambridge, Terra Reed and Sara Tovar.

10th Grade: Jessie Bedell, Kensi Bledsoe, Skyler Croft, John Deramus, Cassidy Longley, Jared Nall, Blair Phillips, Averi Ransberger, Joseph Sanchez, Prince Stewart, Trinity Toothaker, Zadie Williamson and Bryanna Young.

11th Grade: Jett Allen, Joey Amador, Casey Bledsoe, Madison Brudney, Charles Crockett, Carissa Delagarza, Rayven Deray, Becca Dobbins, Blake Emanuel, Summer Flores, Ryan Hohmann, Christopher Lawhon, Emily Milward, Xavier Nunez, Marie Rosales, Desiree Runyan, Shelbi Stephenson, Jonathan Stewart, Devin Taylor, David Wakefield and Jayden Watson.

12th Grade: James Arnold, Alexa Diaz, Kade Greaves, Kloe Hale, Bryson Hammonds, Emily Hansen, Riley Harris, Darrian Hunter, Brogan Loebig, Jacob Mason, Marcus Mitchell, Jordan Nall, Richard Rosales, Trey Sartain, Ivie Smith, Mackenzie Smith, Katlyn Stamper, Cayden Steffey and Megan Taylor.

A-B HONOR ROLL

9th Grade: Kenley Burkey, Kayden Castleberry, Trista Connelly, Kylie Crowder, Danny DeLeon, Gunner Dyer, Jeffery Edington, Daisy Garza, Dylan Gibney, Blake Greaves, Gabrielle Guerrero, Jhordan Gutierrez, Kelly Hale, Kirah Holloway, Elizabeth Jimenez, Kevin Jones, Kolton Keeney, Lilly Kendall, Jessica Kyser, Cristian Martinez, Edgar Nunez, Brittany Olinger, Bethany Ridgeway, Gage Sikes and Skyler Squyres.

10th Grade: Cynthia Barrios, Evan Bedell, Dafni Chacon, Bryanna Claywell, Kara Cloud, Damien Crosby, Digna Diaz, Taylor Douglas, Angel Hussien, Heather Klaasen, Kyera Lamb, Austin McWhirter, Baylee Monroe, Jorden Navarro, Tony Rincon, Amanda Slayton, Beau Strickland, James Taylor, Shiean Walters, Ashley Wardlow, Haley Watson, Logan West and Bryan Wright.

11th Grade: Denton Allen, Taylor Barnett, Anna Baum, Austin Clover, Austin Daugherty, Shaley Espinosa, Terren Holloway, Payton Hunt, Memorie Jenkins, Bowen Johnson, Danny Mckinzie, Ashtyn Milam-Kugle, Megan Moran, Brijonae Morris, Katlin Parks, Joshua Richards, Austin Rosales, Jaime Valdez and Daniel Wood.

12th Grade: Josie Bolton, Thomas Croft, Josue Cruz, Baylee Culwell, Keira Dewey, Bethany Diaz, Saul Garza Munoz, Cadence Gentry, Quinton Hammonds, Casey Jewell, Jennifer Jimenez, Mason Monroe, Adelina Quintana, Annalissa Sanchez, Christain Sanders, Kaitlin Sellars and Alejandro Valdez.

Panther Creek FFA attends Area Greenhand Camp

Panther Creek FFA attends Area Greenhand Camp
Attending the conference from Panther Creek were in front:   Monica Ceniceros, Haley Barnett, Avery Ball-Big Country District FFA Officer, Ariel Noria, Glenda Parra; back:  Jordan Oldaker, Donald White, Landen Stuart, Dylan Radar, Alan Yarbrough, Junior Agnew, and Austin Sternadel.

Panther Creek FFA had first year members attend greenhand leadership conference in Abilene on September 27.  Greenhand Leadership Conference provides a learning experience about what FFA has to offer, leadership and teamwork skills and gives them a chance to meet other people from around the area with the same interests.  Guest speaker, as well as state, area and district officers, conducted sessions throughout the day.  The Area IV Greenhand Leadership Conference is the largest of its kind in the nation with approximately 1400 students in attendance.  

read more

Coleman Jr High Announces Honor Roll

All A Honor Roll
5th Grade:  Jade Ash, Autumn Beach, Ipsha Bhatka, Sierra Brown, Faith Burris, Aaron Frausto, Kaitlyn Grant, Felicity Hale, Blaze Hronek, John Koch, Jude Loebig, Andre Madrigal, Johnnie McDowell, Jacob Ramirez, Vallyn Rosales, Natalee Rose, Jorge Salas, Dudley Slayton, Jordan Watson, Mia Watson, Deane Young

6th Grade:  Carlie Cope, Nevaeh Eldred, Kaitlyn Fought, Payton Garrett, Brylei Gilbreath, Peyton Gober, Dayden Hunter, Hogan Johnson, Tegan Little, Andrew Nash, Ali Phillips, Raelea Robinson, Bode Slayton

7th Grade:
Gustave Allen, Tessa Arnold, Braxton Barker, Kyler Cain, Hailey Chandler, Aislyn Cox, Haley Croft, Dylon Davis, Branddon Escobar, Christian Espitia, Juan Gutierrez, Haiden Hale, Tyler Hale, Haigen Hemphill, Andrea Hernandez, Denver Hunter, Cristian Mares, Adam Mason, Shauna McCambridge, Audrey McKeehan, Alisha Parks, Lukas Puryear, Jordan Rae, Abigail Stovall, Emily Taylor, Carlie Tibbetts, Kelly Watson, Addison Webb

8th Grade:
Abigail Allen, Chloe Fletcher, Aren Gaines, Jenifer Garza, Tallye Harris, Jacob Hohmann, Adley Johnson, Bailey Kimmel, Joe Loebig, Madilyn Martinez, Nathan Nash, Kyle Reed, Makailey Rosales, Hannah Rose, Fernanda Solis, Haylee West.

A-B Honor Roll
5th Grade:  Shay Baker, Marissa Bales, Caleb Beaty, Brent Bouldin, Oscar Camacho, Hagen Cavanaugh, Javon Christophe, Addison Cox, Aaron DelaRosa, Braden Diaz, Katy Elder, Austin Graham, David Graham, Jackie Horne, Jadin Jackson, Hannah Jefferson, Kaden Johnson, Hunter Lackey, William Low, Ryan McMillian, Damian Patterson, Callie Pickett, Ke'Le Jacobson, Hector Valdez

6th Grade:
Jordan Bell, Tamya Bennett, Alexyss Bigham, Kylee Boatright, Jaden Espitia, Israel Gamboa, Ryland Gentry, Bethany Jones, Linda Kugle, David Navarro, Sean Patrick, Cora Reed, Brayden Riley, Aiden Smith, Lyric Thacker, Avery Wardlow

7th Grade:
Blake Brudney, Elijah Burris, Angell Carlton, Fabian Carrillo, Xander Crutcher, Victor Groff, Joan Gutierrez, Montana Holten, Lacey Jennings, Peyton Gober, Blake Kennedy, Jaiden Leathers, Zeke Mayo, Cort McFadden, Seth Mills, Jolie Monroe, William O'Dell, Wyatt Puryear, Selena Balderas, Dylan Rogers, Nate Slayton, Gabriela Solis, Nickolas Tovar, Clayton Whittington, Ilsy Villanueva, Christian Villeda

8th Grade:
Josielyn Amador, Selena Balderas, Brock Bouldin, Anslee Brann, Eavon Burkey, Daniel Claywell, Dylan Diaz, Clayton Fain, Analis Flores, Yuliana Garza, Jenevieve Groff, Kylei Hayden, Makenzie Hollingsworth, Faith Hoover, Dakota Jourdan, Alexander Kugle, Alexis Miller, Emily Moran, Natalee Needham, Semone Randolph, Corbin Rosales, Paul Rosales, Leanna Russell, Soledad Sanchez, Connor Steffey, Tabitha Strength, Lillian Valdez, Allison Wardlow, Benny Wright

Rotary Honors 2 CHS Seniors

Cadence Gentry and Josue Cruz were named as student guests for the month of October by the Coleman Rotary Club and are attending all club meetings during the month.

Cadence Gentry  
Membership in groups: Supportive peers, FFA officer (Treasurer), Concho Student Ministries, volunteers in childrens’ church/nursery, band, colorguard, athletics (Cross Country, Track, Basketball), NHS National Honor Society, Student Council Officer, CKAC President, Junior Chamber of Commerce Treasurer, Secretary of Fellowship of Christian Athletes, Meals on Wheels, Lead role in Shattered Dreams
Honors Received: Homecoming Queen (2016), went to state in Horse Judging, went to regionals in Cross Country 2 years, all year honor roll, C award for History, commend performance on STAAR tests, Greenhand and Lonestar degrees, placed in UIL pros and poetry, worked as a counselor at Big Country Baptist Assembly camp, Treasurer of Class of 2017, voted class favorite.
Future Plans: Upon graduating, I plan to go into Pediatric Nursing then soon become a Pediatric Oncologist.
Parents/Guardians: Stefanie and Welsey Gentry.

Josue Cruz
Membership in groups: All honors classes, yearbook staff 2013-2015, FFA member 2013, First Baptist Church youth member, lead youth Bible Study, helped First Baptist clean downtown, helped Coleman Booster Club set up the Coleman bonfire, mowed Primera Iglesia Bautista’s yard for free, ran in the 5K cancer run in 2013.
Honors Received: AB honor roll, JV player of the week, FFA Greenhand certificate, district and area champs 2014 in football, first palce in the JV mile realy, third place in 400M sprint.
Future Plans: After graduating high school, I plan to attend South Plains College, in Levelland and hope to pursue a degree in Ultrasound Radiology.
Parents/Guardians: Felipe Cruz.

CISD 2015-2016 Consolidated School Report

Coleman ISD recently received its 2015-2016 Consolidated School Report from the Texas Education Agency.  The district has much to be proud of, especially in the area of community and student engagement.

Academic
All campuses Met Standard and there were 3 Distinctions at Coleman High School – The high school received distinctions in science, social studies and closing the achievement gap.

Financial
The district received a Superior Rating financially.

Community and Student Engagement
The district through the ACE program and the various other programs offered received Exemplary in 7 out of 9 Community and Student Engagement areas which led to an Overall Performance Rating of Exemplary.
[if !supportLists]·       [endif]7 Areas received Exemplary – Those areas were Overall, Fine Arts, Wellness, Community/Parent Involvement, Second Language Programs, Dropout Prevention and Gifted and Talented.
[if !supportLists]·       [endif]2 Areas received Recognized – Those areas were 21st Century Workforce and Digital Learning Environment.

“The success of the district is directly correlated to the hard work of the students and the staff.  We are blessed to have a district full of outstanding employees.” stated Superintendent Skip McCambridge

Coleman FFA Participates in Area IV FFA Greenhand Conference

Coleman FFA Participates in Area IV FFA Greenhand Conference
Attending the conference from Panther Creek were in front:   Monica Ceniceros, Haley Barnett, Avery Ball-Big Country District FFA Officer, Ariel Noria, Glenda Parra; back:  Jordan Oldaker, Donald White, Landen Stuart, Dylan Radar, Alan Yarbrough, Junior Agnew, and Austin Sternadel.

23 first year Greenhand members of the Coleman FFA chapter traveled to Abilene on September 27, 2016 to participate in the Area IV FFA Greenhand Conference.

The Greenhand Conference is an opportunity for the first year FFA members to hear from Area & State FFA officers as well as other leaders from the Agriculture industry. This year there were over 1.400 Greenhand’s in attendance from Area IV. 

Jeremy Jameson, R.T. (R) (ARRT) graduates from the College of Health Care Professions as a Radiologic Technologist

Jeremy Jameson, R.T. (R) (ARRT) graduates from the College of Health Care Professions as a Radiologic Technologist

Jeremy Richard Jameson, a 2009 graduate of Coleman High School, graduated in May 2016  with honors from the College of Health Care Professions of Austin. He achieved his degree as a Radiologic Technologist (RT). In August 2016, Jeremy passed The American Registry Of Radiologic Technologists' exam giving him the professional title  R.T.(R) (ARRT).

"Radiologic technologists are the medical personnel who perform diagnostic imaging examinations and administer radiation therapy treatments. They are educated in anatomy, patient positioning, examination techniques, equipment protocols, radiation safety, radiation protection and basic patient care. They may specialize in a specific imaging technique such as bone densitometry, cardiovascular-interventional radiography, computed tomography, mammography, magnetic resonance imaging, nuclear medicine, quality management, sonography or general radiography. The radiologic technologists who specialize in radiation therapy, which is the delivery of high doses of radiation to treat cancer and other diseases, are radiation therapists and medical dosimetrists. Registered radiologic technologists — known as "R.T.s" — must complete at least two years of formal education in an accredited hospital-based program or a two- or four-year educational program at an academic institution and must pass a national certification examination."
Jeremy joined the U.S. Army in June 2009, immediately following his high school graduation. Jeremy served 4 years in the U.S. Army and served as an Army Medic. He deployed to Mosul, Iraq in September 2010 - August 2011. Jeremy fulfilled his 4 years of service while stationed at Ft. Hood, Texas. He exited the military in May 2013 as a Specialist in the U.S. Army.

In May 2013, he began his college program in Radiology. He began his Requisite requirements at Austin Community College. In January 2014, he began at The College Of Health Care Professions and received his LMRT (Limited Medical Radiologic Technologist) certification. From this certification, he then bridged into receiving his certification as a RT (Radiologic Technologist). While working towards his certification, Jeremy fulfilled 1,356 required Clinical hours at Med-Spring Urgent Care & Lakeway Regional Medical Center of Austin.  Jeremy continues to be employed at Med-Spring Urgent Care as Center Leader and Preceptor & Radiologic Technologist (RT). He has been employed at Med-Spring since 2013.  Jeremy graduated with Honors from The College of Health Care Professions and officially received his license in August 2016 from The American Registry of Radiologic Technologists.

Jeremy is the son of very proud parents, Rex & Debbie Jameson of Coleman County, and the brother of Ashley Myers of Weatherford. His grandparents are Wilbert & Jerry Dobbins of Coleman,  and Max & Ann Jameson of Voss.

Congratulations, Jeremy! We are all so very proud of you! 

read more

Coleman ISD Convocation

Coleman ISD held their 2016 Convocation on Tuesday, August 23rd, for all faculty and staff.  Student body leaders, retired teacher representatives and the Chamber of Commerce all participated in the event.

Supt. Skip McCambridge gave a stirring speech on the theme for the year – “Many as One” stressing the importance of each faculty member pulling together for a strong united district.  Convocation ended with the band and cheerleaders marching in and ending with the school song.

It was a great way to kick off the 2016-2017 school year!

read more
Coleman ISD Convocation

Coleman FCCLA Attends National FCCLA Leadership Meeting

Coleman FCCLA Attends National FCCLA Leadership Meeting

Coleman High School Family, Career and Community Leaders of America member Chris Lawhon recently attended the 2016 National FCCLA Leadership Conference in San Diego, California.  Chris is Region II Vice President of Programs.

Chris attended general sessions, very educational business meeting, and workshops throughout the week.  He received Leadership Academy certification by attending sessions the Engage Track in The Responsibilities of Leaders, Public Speaking, Making Differences Count, Effective Communication, and Group Dynamics. The final evening concluded with a gala. He had the opportunity to go to the San Diego Zoo, visit Coronado, and see the sights around San Diego.

During the week, Monica Jones of Springlake-Earth, Texas fulfilled her duties as National Vice-President Development. Brittany Hastings of Canadian, Texas was elected to serve as 2016-2017 National Vice-President of Parliamentary Law.  

Over 8,000 delegates attended the conference representing over 212,000 members from across the nation which was the largest national FCCLA conference.  Texas represented the largest delegation with over 600 members attending the conference.  Over 4,000 members nationally competed in 33 different STAR Event Competition categories.  FCCLA is the only student-led organization with family as its central focus.

Accompanying Chris was Bonnie Brown, advisor.

read more